Jak na neproplacené faktury

Jak na neproplacené faktury

To, že dlužníci řádně neplatí, není žádná vzácná nebo nová věc. Co dělat, když se vám hromadí faktury po splatnosti za vaše služby nebo výrobky? Můžete na dlužníky použít nějakou „páku“?

Než věc poženete k soudu nebo naopak fakturu stornujete, zkuste pár kroků, které by mohly pomoci.Osobní domluva

Jako první zkuste dlužníka kontaktovat a domluvit se s ním. Je to věc jednoduchá a nic za ni nedáte. Možná zjistíte, že zkrátka jen zapomněl nebo zadal omylem špatné číslo účtu. Navrhnout mu můžete nový termín splatnosti nebo se domluvit na splátkovém kalendáři.

Neustálé urgence

Pokud nepomohla prostá domluva, je na místě začít se co nejvíce připomínat. Zapomeňte na výhrůžky, ale buďte neodbytní. Některé lidi přestane bavit, že jim stále někdo volá z různých čísel v kteroukoliv denní a noční dobu a že jim chodí dopisy s výzvou na dodejku, takže dluh nakonec zaplatí.

Zveřejnění jména dlužníka na internetu

Existují portály, které evidují neplatiče a kde zdarma můžete jméno dlužníka uvést. Nezapomeňte se postarat o to, aby se dlužník o tomto záznamu dozvěděl. Dokonce se může stát, že se najdou další věřitelé, kteří mají s danou osobou problém, a to znamená, že se můžete spojit a podat návrh na insolvenci.

Žaloba jako poslední krok

Pokud chcete věc hnát k soudu, vždy se poraďte předem s právníkem, který vám také pomůže, aby měla žaloba všechny náležitosti. Podání se řídí sídlem nebo bydlištěm dlužníka, nikoliv vaším. Nevýhodou bývá zdlouhavý soudní proces a náklady s ním spojené, máte ale právo na úroky z prodlení. Výsledkem soudního řízení bývá platební příkaz, případně pak exekuce, ale ani tehdy není úplná jistota, že své peníze vymůžete, jelikož se může stát, že je na dlužníka uvaleno exekucí několik.